W związku z wprowadzeniem w panelu webmasterów wyświetlania przykładów złych linków (ostatnio pokazywane są tam nawet linki naturalne umieszczane samoistnie przez użytkowników internetu lub redaktorów portali publicystycznych***) oraz po licznych protestach webmasterów Google postanowiło wprowadzić dwie nowe płatne usługi. 

Pierwszą z nich jest CIPA – Centrum Identyfikacji Prawidłowości Anchorów – można zgłosić tam poprzez odpowiedni formularz chęć umieszczenia linku zwrotnego określając jego podstawowe parametry (na chwile obecną w wersji beta) . O dziwo czas rozpatrywania jest krótki bo na każdy kraj przydzielono osobne serwery i data centra. Odpowiedź jaką otrzymuje się z automatu brzmi:

„Dziękujemy za zgłoszenie linku, w trosce o użytkowników internetu oraz dbałość o czystość wyników przeanalizowaliśmy Twój link i stwierdzamy, że posiada on najprawdopodobniej parametry niepożądane, aby spełniał on nasze warunki jakościowe sugerujemy zastanowić się jeszcze nad pomysłem umieszczenia Twojego linku w sieci internet, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie za naszego forum pomocy dla webmasterów (dział podpierdalania i wzajemnych pretensji) i poddanie pod osąd publiczny czystości Twoich intencji.
Z wyrazami szacunku zespół CIPA” 

Drugą usługą, poniekąd związaną z pierwszą jest CAL – Centrum Autoryzacji Linków (również w wersji beta) – niestety tutaj mamy do wypełnienia bardziej skomplikowany formularz no oprócz wypełnienia takich pól jak „oświadczenie o nie ingerowaniu w ranking” czy zaznaczenie pola (niezbędnego do wysyłki) „zobowiązuję się do poinformowania Centrum o wszystkich aktywnych odnośnikach umieszczanych w sieci przez moją bliższą i dalszą rodzinę” należy załączyć zaświadczenie o czystości intencji autoryzowane przez ks. Proboszcza lub przewodniczącego gminy wyznaniowej. Zastanawiającym jest również fakt konieczności wypełnienia wszystkich pól formularza dotyczących ochrony prywatności oraz potwierdzenie wyrażenia zgody na udostępnienie danych przetwarzanych na potrzeby marketingowe CIA, FBI oraz National Security Agency.

*** – pod pojęciem portal publicystyczny rozumiem prawdziwe portale publicystyczne jak Interia, Onet, WP a nie serwisy typu niusiki.dodajarta.krowodrze.pl

Krzysztof Ziółkowski