Google sprzedaje TOP 1

googlokasaKolejna moja „przepowiednia” się sprawdziła :). Juz jakiś czas temu sygnalizowałem, że korpogoogle w trosce o użytkowników (czytaj trosce o portfele akcjonariuszy) wprowadzi korzystając z pozycji monopolisty dodatkowe usługi w sektorach gdzie tkwi najwiecej kasy kosztem wyników wyszukiwań. Google wprowadza „wyniki sponsorowane” w naturalnych wynikach wyszukiwania.
Na czym to polega ? Otóz ponad wynikami naturalnymi a pod górnymi reklamami maja sie pojawiać „linki sponsorowane” czyli takich serwisów które będą odpalać google działke za podjętą akcję –  czy to rezerwację hotelu, czy biletu lotniczego i tym podobnych.
Przewidywałem taki ruch korpogoogle już na początku zeszłego roku , całkowitą pewność uzyskałem po akcji ukarania porównywarek cenowych która to akcja tak naprawdę uderzyła bardziej użytkowników internetu (sklepy internetowe i szukających informacji o produkcie internautów) niż porównywarki.

wyniki sponsorowane

wyniki sponsorowane

Czym google tłumaczy swoją decyzję – tłumaczy jak zwykle pokrętnie i hipokrytycznie, że prezentowanie takich wyników wymaga „płatnych relacji z dostawcami treści”.
Różnice pomiędzy wyświetlaniem reklam a wyświetlaniem linków sponsorowanych ponad wynikami naturalnymi wyjaśnia tak:
w przypadku reklamy to wydawca decyduje o treściach wyświetlanych reklam a w przypadku linków sponsorowanych to niby Google decyduje o tym kto (i za jaka działkę oczywiście) będzie wyświetlany… Oczywiście o wyświetlaniu bedzie decydować „troska korpogoogle o jakość wyników wyszukiwań i użytkowników). Czyli teraz pod w/w troską Google rozwinie sztandary walki z „webspamem” i zacznie monitorować „nienaturalne linki prowadzące do twojej witryny”.
Przewiduję , że w pierwszej kolejności mogą „pójść pod nóż”:

  • systemy rezerwacji hoteli
  • systemy rezerwacji biletów lotniczych
  • systemy rezerwacji
  • Porównanie kredytów bankowych
  • i inne opłacalne usługi

Linki do innych źródeł tutaj i tutaj ….

Artykuł dedykuje wszystkim białym rycerzom z forum google dla webmasterów „sprawnych inaczej” …

Krzysztof Ziółkowski