Wiele firm pozycjonujących witryny internetowe ogłasza się oferując 100% zgodność z wytycznymi google dla webmasterów .  (wskazówki dostępne tutaj) , mają do tego jak największe prawo o ile oczywiście nie mijają się z prawdą. Postaram się krótko wyjaśnić czy jest możliwe wypozycjonowanie strony www całkowicie zgodnie ze wskazówkami Google.

Zacznę od tego, że moim zdaniem cały proces skutecznego pozycjonowania witryny przeprowadzany na zewnątrz tejże witryny jest procesem sztucznym będącym w sprzeczności z podstawowym założeniem rankingowania witryn w/g Google. Dlaczego ?? Ano dlatego, że algorytm oparty jest na podstawowym założeniu iż to internauci sami decydują o rankingu w wyszukiwarce poprzez umieszczanie na swoich stronach aktywnych odnośników prowadzących do danej witryny internetowej i założeniem jest , że jest to proces całkowicie naturalny.
Czym jest pozycjonowanie (w dużym uproszczeniu) – otóż jest to pozyskanie w sposób planowy jak największej liczby linków  pozycjonujących prowadzących do witryny jaką chcemy wypozycjonować – także jest to proces sztuczny (w mojej opinii stojący w sprzeczności z główną zasadą Google tworzenia rankingu).

Sprawa następna i najważniejsza – konkurencyjność fraz – otóż aby wypozycjonować witrynę dla fraz naprawdę konkurencyjnych należy czasami „zdobyć” nawet kilkaset tysięcy linków pozycjonujących, w celu obniżenia kosztów używa się do zdobywania linków różnego rodzaju programów automatyzujących pozyskiwanie tych linków na specjalnie w tym celu tworzonych stronach internetowych czy serwisach.

Jedno jest pewne (i chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie obali mojego stwierdzenia) , że nie jest możliwe wypozycjonowanie witryny całkowicie zgodnie z wytycznymi Google na frazy o wysokiej konkurencyjności. Możliwe jest to jedynie  przy bardzo wysokim budżecie czyniącym te usługę nieopłacalną.

Na koniec jeszcze drobna rada – jeżeli firma pozycjonująca zapewnia Was, że pozycjonuje zgodnie z wytycznymi oferując bardzo niskie ceny i długi okres „za darmo” przy jednoczesnym zapewnieniu , że pozycjonują zgodnie z wytycznymi Google to omijajcie taką firmę szerokim łukiem …

Krzysztof Ziółkowski