Dzisiaj będzie o linkach wychodzących z serwisów i ich wpływie na pozycje oraz wpływie na stronę która umieszcza link ale przede wszystkim o ich wpływie na na użytkowników tegoż serwisu . Dokładniej o miejscu gdzie umieścić odnośnik do źródła które uważamy za zaufane i wpływie tego miejsca na zachowanie się użytkownika. Najpierw może zobaczcie sobie co w temacie nawija Matt.

Poruszona została kwestia umieszczenia linku zwrotnego do zaufanego źródła na samym początku artykułu. Mister Matt przedstawia to jako jak najbardziej OK motywując to chęcią dowiedzenia się od razu czego ten tekst dotyczy. Moim skromnym zdaniem to co jemu pasuje (w domyśle pasuje również i Google – bylo nie było jest ich tubą propagandową ) stoi w sprzeczności z paroma rzeczami. Po pierwsze – dla mnie oczywistym jest, że najpierw chcę się zapoznać z treścią danego artykułu a potem skonfrontować to ze źródłem , po drugie – chyba nikt nie chciałby pozbywać się użytkowników zanim poznają „co autor miał na myśli” a po trzecie (IMHO najważniejsze) przypomnijmy sobie co legło u podstaw algorytmu Google – otóż algorytm w głównej mierze opiera się na „zasadzie cytatu” zapożyczonej z prac naukowych w których rangę pracy określa ilość źródeł na które się ona powołuje, a gdzie w pracach naukowych znajdują się odwołania do źródeł ?? Sprawdźcie sobie sami 🙂
Teraz będzie o pewnego rodzaju niebezpieczeństwie jakie rodzi umieszczenie w taki sposób linku zwrotnego – otóż obniża on parametr czasu przebywania na witrynie oraz podwyższa wskaźnik odrzucenia strony. Nie jestem pewien na 100% co do wpływu obu tych czynników na pozycje witryny ale uważam, że obydwa te czynniki maja jakiś tam na to wpływ. Pewnym rozwiązaniem  powyższych problemów (jak już tak ktoś chce wstawić tego linka bo uwielbia Matta) będzie umieszczenie odnośnika który otwiera go w nowym oknie przeglądarki.

Jeżeli chodzi o samo umieszczanie linków do zaufanych źródeł to uważam, że coś takiego nie zaszkodzi i dodatnio wpływa na serwis oraz jego ranking. Sam (odnoszę się do pozycjonowania) mając na uwadze „zasadę zliczania pierwszego linku” będę zawsze wyżej umieszczał link do strony którą mam promować natomiast w swoich serwisach prywatnych linki do źródła zawsze będę pakował pod treścią.

Krzysztof Ziółkowski