Jak powinien wyglądać „wartościowy” katalog stron, wartościowy w cudzysłowie bo tak naprawdę jak zawsze podkreślam wartościowanie czegokolwiek jest kwestią wielce subiektywną.  Tak naprawdę tytuł powinien brzmieć „Jak powinien wyglądać katalog stron do którego jaśnie nam panujące Google będzie miało problemy z przypieprzeniem się.  Wiadomo, że po ostatnim występie Matta „Ściemniacza” Cuttsa już mamy 100% pewność, że „przyczepić” się będą mogli do wszystkiego co się rusza i nie rusza w internecie ale jeżeli zachowa się pewne pozory to dzięki nim uniknie się czepienia o takie podstawy jak „wartość dodana” oraz „wartość dla użytkowników. Nie od dzisiaj wiadomo, że wskazówki i wytyczne (te prawdziwe) można wyczytać „między wierszami”  w wypowiedziach oficjalnych czy półoficjalnych pracowników Google.
Tak więc analizując te ich wypowiedzi odnośnie katalogów stron można bez problemów  wpaść na to jakie cechy powinien posiadać „wartościowy katalog stron. Kilka z nich wymienię.

  • Katalog powinien być „tematyczny”  – oznacza to tylko tyle, że nie powinien być z gatunku „mydło, szydło, powidło”
  • Nie powinien być wartością samą w sobie ale powinien być częścią witryny związanej z tą „tematycznością”, czyli posiadać kilkadziesiąt artykułów tematycznych poruszających problematykę / ki związane z kategoriami wpisów
  • No i oczywista oczywistość powinien być moderowany
  • Powinien zawierać elementy umożliwiające interakcję z użyszkodnikami

To tak w wielkim skrócie i uproszczeniu, jeżeli strona / serwis będzie spełniała określone założenia to tym samym utrąci się argumenty których używają „biali rycerze” oraz tuby propagandowe Google specjalizujące się w FUD zie .

Krzysztof Ziółkowski