Mniej znaczy więcej i wyżej

Mniej znaczy więcej i wyżej, 3.0 out of 5 based on 4 ratings
VN:F [1.9.16_1159]
Oceń artykuł
Ocena: 3.0/5 (liczba ocen: 4)

Rzecz będzie o optymalizacji dużej witryny (na początku 3 mln site w google, teraz coś koło 1,3 mln i ciągle spada) przy której nie ukrywam było sporo kłopotów bo jej skomplikowana konstrukcja sprawiała duże kłopoty.  Kłopoty z witryną zaczęły się gdy aktualizacja algo Google sprawiła, że jaśnie nam panujące Google rozpoczęło w wynikach wyświetlania pokazywać dla różnych fraz podstrony serwisu które w/g algo najlepiej pasowały dla danego zapytania co niekoniecznie było po myśli właściciela tegoż serwisu. Dodatkowo pomimo linkowania właściwych stron docelowych bałagan trwał nadal i nie można było osiągnąć zadowalających pozycji dla fraz (słynny już syndrom w/g niektórych „zamrożenia”) i tak dla dużej ilości fraz pokazywały się a to strony sortowań, a to tagi czy strony wynikowe filtrów. Mówiąc krótko – burdel totalny.
Na samym początku oczywiście wykonana została optymalizacja metatagów bo w tej kwestii również był bajzel oraz optymalizacja treści (dodanie treści do kategorii i subkategorii) . Nie przyniosło to spodziewanych wyników. Kolejnym ruchem było ustawienie adresów kanonicznych , poprawa linkowania wewnętrznego, ustawienie „noindex” dla stron tagów i filtrów – to również nie za bardzo wpłynęło na poprawę . Co prawda ilość zaindeksowanych stron zaczęła spadać ale dalej pozycje stron docelowych latały jak przysłowiowy „żyd po pustym sklepie” , nie żebym miał coś do przedstawicieli narodu wybranego) 😉 .
No to wkurw****y postanowiłem sięgnąć po broń ostateczną czyli wyindeksowanie stron za pomocą parametrów adresowych  (Usuń adresy URL) w panelu GWT. Zostały wypieprzone z hukiem : tagi, sortowania, różnego rodzaju filtry i inne podobne sprawy.
No i …. W końcu po około 2ch tygodniach rozpoczęły się skoki w górę na pozycjach a co najważniejsze w wynikach zapytań pojawiły się strony docelowe na których nam zależało. Co ciekawsze skoki w górę zbiegły się w czasie z tym całym siejącym postrach zwierzątkiem 😉 .

Reasumując, zastosowanie takich sztuczek jak: no index, no follow, canonical itp, guzik dało. Dopiero skorzystanie z funkcji  „Usuń adresy URL” w panelu GWT przyniosło rezultaty. W efekcie dzienna odwiedzalność serwisu wzrosła średnio o 1000 UU. Nie można oczywiście wykluczyć wzrostu odwiedzin spowodowanego wzrostem ilości zapytań ale wzrost ten wahał się w max granicach 2-6% dla średniej ilości zapytań.

Poniżej aby nie być gołosłownym prezentuje wyniki wzrostu pozycji (należy podkreślić, że nastąpiła „podmiana” i dla zapytań zaczęły się wyświetlać właściwe strony docelowe) dla paru średnio obsadzonych fraz oraz zrzut wzrostu widoczności serwisu z Searchmetrics.

Krzysztof Ziółkowski

wzrost pozycji dla frazy 1

 

 

 

 

wzrost pozycji dla frazy 2

 

 

 

 

 

wzrost pozycji dla frazy 3

 

 

 

 

 

wzrost pozycji dla frazy 4

 

 

 

 

 

Wzrost widoczności serwisu (Searchmetrics)

Wzrost widoczności serwisu (Searchmetrics)

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.16_1159]
Oceń artykuł
Ocena: 3.0/5 (liczba ocen: 4)

11 komentarzy to "Mniej znaczy więcej i wyżej"

 1. Mniam pisze:

  I co się nam nasuwa w komentarzu na usta?
  Ano porządki w algorytmie i dobre rady od speców z firmy nie dają spodziewanych rezultatów.
  Co wiele nam mówi o kierunku w którym idzie wielki brat: Prosto coraz prościej, ale niekoniecznie z sensem.

  Nadto, nie ma co kombinować na stronie – widgety, tagi i inne szkodzą.

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  • Krzysztof pisze:

   Szlaf, skąd wniosek, że „rady speców nic nie dają” ? Problem został rozwiązany, cel osiągnięty, chociaż nie wiadomo na jak długo bo jak korpogoogle znów coś wymyśli to trzeba będzie znowu analizować i poprawiać coby zadowolić algo …

   VN:F [1.9.16_1159]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Mniam pisze:

  Speców z Google 😉

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 3. zeki pisze:

  Krzysiu a jakoś to poblokowałeś żeby się ponownie nie indeksowało? Pewnie tak, ale dla porządku pytam. 🙂

  BTW wiem, ze to nie tekst polonisty, ale pierwsze zdanie jakby za dużo kłopotów miało 😉

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  • Krzysztof pisze:

   Wykluczenia po adresach są na stałe, także nie zaindeksuje ponownie, szczerze to myslałem, że ustawienie kanoników wystarczy ale jak widać nie wystarczyło 😉 . Dzisiaj już nie mam siły przeredagować a jutro chyba mi sie nie będzie chciało 😛 .

   VN:F [1.9.16_1159]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. Jacek pisze:

  Krzyśku a jak sobie poradziłeś z usunięciem tylu url tej strony za pomocą GWT ?

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  • Krzysztof pisze:

   Jak już pisałem wcześniej, wykluczając po adresach, w GWT masz opcję „Usuń adresy URL” która pozwala na hurtowe usunięcie stron serwisu określając je po parametrach adresowych.

   VN:F [1.9.16_1159]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. Swietny case!!

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 6. Sebastian pisze:

  Dobra metoda. Obecnie posiadam podobną sytuację związaną z jednym z moich portali. Google zaczał robić co chciał i mieszał mi podstorny np. na jedna fraze strona jest w topie ale zamiast przenosic do wlasciwej podstrony to przenosi zupelnie do innej. Postawilem strone od nowa z zastosowanie mprzyjaznym linkow i stare zamierzam usunąć we wspomnianym przez Ciebie „usuń adresy url”. Mam nadzieję że to pomoże mi właściwie jak Tobie 🙂

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 7. Ela pisze:

  Bardzo dobry przykład, pokazuje, że nie warto wszystkiego indeksować, bo robi się duplicate, u siebie sama nie indeksuję wpisów, podstron archwium, tagów i efekty od razu można zauważyć, nie raz się zdarzało, że kategoria się indeksowała, a wpis nie.

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 8. Piotr pisze:

  Ogladam bloga i komentarze i nie moge wyjsc z podziwu odnosnie waszej fachowej, nic nie mowiacej laikowi terminologi. Podpowiedzcie Gdzie szukac podstaw o tej indeksacji, wykluczeniach itd…?

  VA:F [1.9.16_1159]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

Przydatne informacje o pozycjonowaniu stron internetowych

Highslide for Wordpress Plugin